PROJE YOK GÜVEN DE YOK

Bilgisayar.jpg

Küçük Sanayi Sitesinin taşınması gerektiğini ancak net bir proje olmadığı için insanların endişeli olduğunu söyleyen Esnaf Odaları Birliği Başkanımız  Ekrem Birsen, Net bir proje ortaya koyulmadan orada bir anlaşma çıkması mümkün değil. Hem Odunpazarı Belediyesi hem de oradaki dükkân ve arsa sahipleri olan Esnafımızın ve halkımızın oraya yapılacak proje ile orada elde edilecek rantı, orada oluşturulacak projenin ne olduğunu çok iyi bilmesi lazım. Bu ortaya konduğunda daha iyi bir anlaşma ortaya çıkacaktır. Bu proje net bir şekilde açıklanmadan oradaki Esnaflarla ve halkla anlaşmanın zor olacağını söylüyoruz. Bu da belirsizlikten kaynaklanıyor. Projede şuraya şu kadar yapılacak, arsa sahibi veya dükkân sahibi vatandaşa yapılan proje karşılığında desteklerin neler olabileceği netlik kazansa anlaşma daha kolay olacak. Şunun da altını çiziyorum küçük sanayinin taşınması lazım . O bölgenin artık çevresindeki gelişmelere zarar verdiğini, şehrin ortasında kalan küçük sanayi sitesinin bundan sonra modernize edilemeyeceğini de göz önünde bulundurursak mutlaka ve mutlaka taşınması gerekir. Bunun altını kalın çizgiyle çiziyorum fakat taşınırken oradaki esnaflara üç boyutlu bakabiliriz. Birinci mal sahipleri, iki orada kiracı olan esnaflar, üçüncü de hem dükkanı olup hem de kendi hesabına çalışanlara taşınırken ne gibi imkanlar verilecek, orada yapılacak yatırımın onlara ne gibi bir faydası olacak? Bunların hepsinde soru işareti var. Bunlar aydınlatılmadıkça oradaki taşınmanın çok kolay olmayacağı kanaatindeyim. O iş sancılı. Oradaki projenin Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyesiyle netleştirilmesi lazım diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR ŞİRKET LAZIM
Esnaf ve Sanatkarlar Odalar  Birliği  Başanımız Ekrem Birsen, Arsa sahiplerinin de kabulleneceği bir istimlak bedeli ile oraya güçlü bir şirketin gelmesi lazım. Bu işi daha kolaylaştırır. Eskişehir güç birliği yapabilecek müteahhitler var mıdır bunun araştırılması lazım. Orada istimlaklar yapıldığında belediye bu yükün altından kalkabilecek mi bunların çok iyi araştırılması lazım. O bölge Odunpazarı  bölgesinin gelişmesine büyük engel ve mutlaka kalkması lazım. İnsanların endişelerinin bir an önce ortadan kaldırılması lazım dedi.

İKİ BÖLGENİN BİRLİKTE GELİŞMESİ GEREK
Tepebaşı  Bölgesi’nde küçük sanayi siteleri oluşturmakla ilgili projemiz projelerinden de bahseden Sadece BAKSAN’ın o bölgeye hizmet veremediğini ayrıca BAKSAN’ın da şehrin ortasında kaldığını etrafının hızla geliştiğini, modern yapılarla etrafının donatıldığını görüyoruz. Dolayısıyla orası da gelişme bölgesinde olduğu için artık BAKSAN’ın da taşınması lazım. Taşınırken daha büyük bir bölgede yapılacak proje ile hem oto tamircilerinin hem mobilya işletmelerinin ayrı ayrı bölümler oluşturularak küçük sanayi bölgesinin daha geniş bir şekilde planlanmasını talep ediyoruz. Tüm sanayi siteleri Odunpazarı  bölgesinde. Şehrin dengeli büyümesi için hem Tepebaşı  hem de Odunpazarın ’da dengeli bir şekilde küçük sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri oluşturulmalı. 2 bölgenin birlikte gelişmesi ile daha sağlıklı bir büyüme ortaya çıkarılabilir” diye konuştu.
ÖNCEKİ  PLANLARDAN FARKI YOK

Bu ticari alanların şehrin geleceğini belirleyecek olan 1/25 binlik planlarda çok net gösterilmesi gerektiğini belirten Birlik Başkanımız Ekrem Birsen, yeni planları gördüklerini söyleyerek, daha önce itiraz edilen planlardan hiçbir farkı olmadığını savundu. Planlardan rahatsızlık duyduklarını belirten  Ekrerm Birsen Ticari alanların açıkça gösterilmesi lazım. Biz bu planların hazırlanışı ile ilgili gidip bir takım görüşmeler yaptık. Bizim fikirlerimiz alındı ama bu planlarda bizim görüşlerimize hiç yer verilmemiş. Şehir merkezi çok sıkışmış durumda. Trafik sıkışıklığının da ortadan kaldırılması çok kolay gözükmüyor. Bunun için daha detaylı çalışma yapılması lazım. Birkaç yeni bulvarla da yeni şehir ile eski şehir birbirine bağlanıp genişletilebilir. Trafik oralara akıtılarak rahatlatılabilir. Bu şekilde bu mümkün gözükmüyor dedi.Birlik Başkanımız Ekrem  Birsen, Yeni gelişim bölgelerine açık değil. Beklentilerimize cevap bulamadığımız daha önce itiraz edilen planın birkaç şeyin değişiklik yapılmış ve alelacele çıkartılmış. Plana şehir kanadında çok büyük tepkiler var. Ortak akıl ile çalışılmalı diye konuştu.