HÜKÜMETE SGDP TEŞEKKÜRÜ

B.jpg

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen, Hükümetin çalışan Esnaf ve Sanatkârın heyecanla beklediği yüzde 10’uk Sosyal Güvenlik Destek Primini (SGDP) kaldırılmasının sevindirici olduğunu bildirdi.Birlik Başkanımız Ekrem Birsen yüzde 15’lik kesintiler yüzünden yılardır mağduriyeti yaşayan Emekli Esnaf ve Sanatkârlarımız 64 hükümet döneminde çıkarılan tasarıyla rahat nefes aldı. Emekli Esnaf sanatkârlarımızın gerçekten ihtiyacı olmasa çalışır mı, Yüzde 15’lik bu kesintiler ceza gibi geliyordu. Ayrıca hiçbir esnafa faydası yoktu böylece 700 bin emekli esnaf-sanatkârlarımızın maaşında da yeni zamlar ilaveten 100 ile 200tl yaklaşık yüzde 20 oranında artış olacak dedi. Ayrıca basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârın kazançlarının 8 binlik liralık kısmının vergi istisnasına tabi tutularak vergi dışı bırakılacağını, bu arada BAĞ-KUR Primlerindeki artışın üyelerine 128 liralık yeni yük getirdiğini bunun yeniden değerlendirme yapılarak prim zammının geri çekilmesini talep ettiklerinizde söyleyen Birlik Başkanımız Ekrem BİRSEN Şöyle konuştu.

BAĞ-KUR primleri asgari ücret artışına göre hesaplamakta asgari ücretteki artış Bağ Kur primlerinin de yansımasıyla geçmişte yapılamaya girerek bu yapılanma primi de ödemekte olan esnaf ve sanatkârımızın yeniden prim ödeme zorluğu ile karşı karşıya kalacaktır. Esnaf ve sanatkârlarımızın bu durum ile karşılaşmaması için değerlendirme oranı olan yüzde 5.58 in uygulaması yâda 100 lira destek yapılanmasının daha doğru olur. Bu konuyu Sayın Başbakanımıza arz ettik.

Birlik Başkanımız Ekrem Birsen gençler arasında işsizlik yüksek iken yatırıma yöneltilerek işini kurmasının teşvik edilmesini son derece önemli görüyoruz. Yeni iş kurmuş gençlere 3 yıl vergi muafiyetinin yanında, ayrıca 50 bin liraya kadar karşılıksız destek ve 100 bin liraya faizsiz kredi verilecek. Genç girişimcilerimiz büyüyecek, kendi işini kuracak, istihdam oluşturacak bu konu, şimdi vergi kaybı gibi gözükmede uzun vadede ülkemiz kazanacak, belkide içlerinde dünya çapında markalar çıkacak.