ESKİŞEHİR ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BAŞBAKANLIK ZİYARETİ

ba2.jpg

Başbakan Binali Yıldırım’ın, geçtiğimiz günlerde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu heyetini Çankaya Köşkü'ndeki kabulünde, heyet içerisinde bulunan Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen Başbakanlığın ve Maliye Bakanlığının esnaf ve sanatkarlara yönelik çalışmaları hakkında bilgi aldı.

15 Temmuz sürecinde esnaf ve sanatkarların devletin yanında dik bir duruş sergilediklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, esnaf ve sanatkarların bu güne kadar yanında olduklarını belirterek, bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca işyeri açılışlarının kolaylaştırılacağını, bürokratik işlemlerin azaltılarak, işyeri açılışlarında ödenen harçların en aza indirileceğini söyleyerek, gençlerimizi esnaf ve sanatkar olmaya davet etti. 
Toplantıda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnafın işleri iyi gittiği zaman ülke ekonomisinde de işlerin iyi gittiğini, hükümet olarak esnafın ekonomik anlamda daha iyi noktalara gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ederek bu güne kadar yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler hakkında bilgi aktardı. 
Basit usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkarlardan 8 bin liraya kadar kazanç beyan edenlerden vergi alınmadığını, yeni nesil genç girişimcilerin esnaf olmaya teşvik edilmesi için de "Bir kardeşimiz ilk defa esnaf olursa, 3 yıl boyunca 75 bin liraya kadar kazanç elde ettiyse vergi almayacağız." dedi.
Şoför esnafının araçlarının yenilenmesiyle ilgili 2019'a kadar taksici, dolmuşçu, özel halk otobüsü sahipleri mevcut araçlarını elden çıkarıp yeni, sıfır kilometre araç almaları halinde ÖTV indirimi yapıldığını, bu uygulamaya tüm ticari araçların alındığını belirtti. 
Borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili konuşan Ağbal, başvuruların 31 Ekim'de sona ereceğine dikkati çekerek, esnafı yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet ederek, Maliye, borcunu ödeyen esnafımızın kötü gününde elinden tutacağını belirtti. 
Geçmişte borçlarını düzenli ödeyen mükellefleri ilgilendiren düzenlemelerle Borçlarını aksatmadan ödeyen iyi mükellefe devletin bir takdir belgesi sunması lazım. Bunun da yolu vergi indirimi olduğunu söyleyerek bu uygulamayı en kısa sürede hayata geçireceklerini belirtti.
Ayrıca Ağbal, vergi incelemesinin geriye dönük üç yıla indirileceğini, esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışanlara sahip çıkılması gerektiğin, hal yasasında üreticiden, tüketiciye ulaşmada önemli çalışmaların yapıldığını, pazarcıların basit usul kapsamına alınacağını, ayakkabı tamircilerinin vergiden muaf olacaklarını, faiz indirimi konusunda esnaf ve sanatkarlara yardımcı olunacağını söyledi. 
Ayrıca yeni nesil yazar kasa kullanımı ile ilgili yapılan düzenleme ile 2014 yılı satışları veya iş hasılatı 150.000,00-TL’nin altında kalan esnaf ve sanatkarlarımız için 01.01.2017 olan yeni nesil yazarkasaya geçiş tarihi 01.01.2018 tarihine ertelendiğini hatırlattı.
Başbakanlıkta yapılan toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de hükümetimizin esnafın, toplumun omurgası olduğu bilinci içerisinde hareket ettiğini vurgulayarak, esnaf büyüdükçe ekonominin de büyüyeceğini ifade etti ve esnaf, sanatkarların önünden her türlü engelin kaldırılacağını sözünü verdi.
Toplantıda söz alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken hükümetimizin esnaf ve sanatkarlara yönelik çalışmalardan memnuniyetini dile getirerek teşekkür etmiştir. 
Hükümetimizin en yetkili ağızlarınca yapılan açıklamalar toplantıya katılan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri Başkanlarınca ayakta alkışlanarak, büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır. 
EKREM BİRSEN
ESESOB BAŞKANI