MESLEKİ EĞİTİM ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

16105875_1694994190790576_5855568376029763715_n.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla  Mesleki Eğitim- Özel Sektör İşbirliği  toplantısı düzenlendi.Nitelikli iş gücünün ve eğitim-istihdam ilişkisinin daha çok güçlendirilmesinin amaçlandığı toplantıya; Vali Azmi Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Günay,  İl Milli Eğitim Müdür Necmi Özen, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanız  Ekrem Birsen, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, sanayici ve işadamları katıldı. Meslek Liseleri’nin, yeni adıyla  Meslekî ve Teknik Liseleri’ndeki eğitim ve öğretim kalitesini artırmak adına yapılan bu tür toplantıların öneminden bahseden Vali Çelik, programda yaptığı konuşmada,  Bu liselerimizdeki meslekî ve teknik eğitimi güçlendirmek, özel meslekî ve teknik okulların açılışlarını sağlamak; bu okullarımıza ticaret odası, sanayi odası, esnaf ve sanatkârlar odasının desteğini sağlamak amacıyla düzenlenen bu toplantının çok önemli ve gerekli olduğunu belirterek sözlerime başlamak istiyorum  dedi.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ
Türkiye’nin 2023 vizyonu hedeflerini aktaran Vali Çelik, meslek lisesini memleket meselesi olarak gördüklerini ifade ettiği konuşmasına şu sözlerle devam etti:
Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için meslekî ve teknik eğitimin daha verimli hale getirilmesi gerekmektedir. Hele bir de ülkemizin nitelikli insan gücüne ve özel sektörümüzün  ara kalifiye eleman’a ihtiyacı düşünüldüğünde, kaliteli bir meslekî ve teknik eğitime yönelik stratejiler ve politikalar büyük önem arz etmektedir.
ESKİŞEHİR’İN TİCARİ KABİLİYETİ VAR
Bir şehrin kalkınmasında ticaretin büyük önem arz ettiğini dile getiren Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci de yaptığı konuşmada, üretimin ve ticaretin arttığı zaman Anadolu’nun şaha kalktığını söyledi. Eskişehir’in geçmişten gelen tüccarlık kabiliyetini devam ettirdiğini belirten Müsteşar Yardımcısı Demirci,  Bizler geleceğimizin aydınlığı olan çocuklarımızın garantisiyiz. Çocuklarımızı çağın teknolojisine uygun bir şekilde yetiştirmeliyiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimin reel sektörle beraber yürütülmesinden yanayız. Biz, sizlerin güncellemeleri ile beraber yürümeliyiz. Teknolojinin hızla geliştiği dünyada bizler buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Geçmişte meslek okullarından mezun olan insanlarımız şuan çok iyi yerlerde. Sektörlerle beraber mesleki eğitimi hep birlikte şaha kaldırmalıyız. Artık Türkiye nitelikli üretim işleri yapmaya başladı. Çocuklarımızı fiziki altyapılarla kuşatarak, iyi bir mesleki eğitim almalarını sağlamalıyız  diye konuştu.

Daha sonra toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.