FAHİŞ FİYATLAR KİRALAR ESNAFI VURDU

12472378_1557904974499499_473035742211699320_n.jpg

Esnaf Odaları Birliği Başkanımız Ekrem  Birsen, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda şehir merkezinde çok sayıda dükkânın boş olarak beklediğini söyledi.

Bunun birçok sebebinin olduğunu belirten Birlik Başkanımız Ekrem  Birsen,  Eskişehir de özellikle yeni gelişen bölgelerde, yapılan yeni inşaatlar ve onların altında oluşturulan iş yerleri bunun birinci nedeni oluşturmaktadır. Şehir merkezindeki ana caddelerde yaşanan trafik sıkışıklığı, özellikle ana caddelerin otoparka dönüştürülmesinden sonra iyice artmış ve Esnaf ve Sanatkârlarımız ana caddelerde iş yapamaz duruma gelmelerine neden olmuştur. Yine dükkân sahiplerinin de çok yüksek fiyatlarda kira istemeleri ve yan yana olan dükkânların dahi kira bedellerinin %100 farklılık oluşturulması boş işyeri sayısındaki artışın önemli nedenlerinden bir diğeridir. Dükkân sahipleri işinin iyi olduğunu gördükleri esnaftan hemen kirayı arttırmasını istediklerini, fahiş fiyatlarda kira talep ettiklerini görüyoruz. Gerçekten üretmek, istihdam yaratmak ve Eskişehir halkına layıkıyla hizmet vermek gün geçtikçe zorlaşmaktadır dedi.

 HÜKÜMET VE YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Esnaf ve Sanatkârın bunlara direnerek Eskişehir halkına üretmeye, devlete istihdam yaratmaya ve evine ekmek götürmeye gayret gösterdiğini kaydeden Birlik Başkanımız Ekrem  Birsen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi Burada işyeri sahiplerine sesleniyorum, realist olmak lazım, gerçekten hak edebildiğimiz ve esnafımızın ödeyebileceği kiraların istenmesi doğru olacaktır. Esnaf ve Sanatkârlarımızın daha rahat iş yerlerini açarak, daha rahat halka hizmet edebilecekleri, otopark sorunun olmayan yeni gelişen bölgelere kaydığını görmekteyiz. Bu yeni gelişen bölgeler birçok ihtiyacı karşılamakta ve yeni işyerleri için cazibe noktası oluşturmaktadır. 2016 verilerine baktığımızda, açılan ve kapanan iş yerleri sayılarında, açılanların daha çok olduğunu gözlemekteyiz. Kapanan iş yerlerinde ise çoğuna baktığımızda yaşlılık ön plana çıkmaktadır. Özellikle yaşlanan Esnaf Sanatkârlarımız emekli olarak artık işlerine son verdiğini gözlemleyebiliyoruz. Bunların hepsini birlikte değerlendirdiğimizde hem yerel yönetimlerin hem hükümetimizin Esnaf ve Sanatkâr üzerinde alacakları bir takım önemli tedbirlerin olduğunu buradan söylemek istiyoruz. Dolayısıyla Esnaf ve Sanatkârlarımızın desteklenmesine yönelik, hem belediyelerimiz hem yerel yönetimlerimizin hem hükümetimizin alacakları önemli kararlarla, işyerlerimizin boş kalmasının önüne geçilebileceği, yine ana caddelerimizdeki yanan ışıklarımızın sönmeden işlerimize devam edeceğimizin inancındayız.