ESKİŞEHİR 22-27 EYLÜL 2014 AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI ..

530.JPGHAK İLE SABIR DİLEYİP BİZE GELEN BİZDENDİR.

AKIL VE AHLÂK İLE ÇALIŞIP BİZİ GEÇEN BİZDENDİR. "

 

Bu sözlerin sahibi esnaf ve sanatkarların piri Ahi Evran-ı Veli’nin 12’nci yüzyılda Anadolu’da kurduğu Ahi Teşkilatı ve zaman içerisinde gelişen toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştırmak, dost edindirmek, toplumsal  dayanışmayı güçlendirmek ilkelerini benimseyen Ahilik Kültürünün günümüzde yaşatılmasını amaçlayan Ahilik Haftası Kutlamalarının bu yıl şehrimizde 7’ncisinin gerçekleştirmenin heyacanı içindeyiz.  

 

 

Bir toplumda ortak değerler korundukça birlik ve beraberlik devam edecektir.

Bu ana ilke çerçevesinde gelişen Ahilik kültürü toplumsal huzurun sosyal barış ve dayanışma sayesinde dengede durabileceğini ve bu dengeyi sağlayabilecek en köklü ve en etkili unsur olarak da esnaf ve sanatkarları işaret etmektedir. Bu nedenle Ahilik düzeninde iş ve meslek ahlâkını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallar esnaf ve sanatkarlarımızın ticaret ahlakının yüzyıllar boyunca bozulmadan devam etmesini sağlamıştır.

Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve bencillikten uzakta durmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için herkese saygı, sevgi göstermek, Ahiliğin mutlaka uyulması gerekli görülen, âhlak ve görgü kurallarını oluşturmaktadır.

Günümüzde bu kültür ve ahlak ile faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız, cebinde parası olmayan müşterisinin ihtiyacını karşılamakta, mahalesindeki müşterilerinin evlerine, çocuklarına emanet olarak bakmakta, kimin neye ihtiyacını olduğunu bilerek temin etmekte ve hatta kendi gelirinden feragat ederek ülke ekonomisi için üzerine düşen tüm görevleri tam anlamıyla yerine getirmektedir.

Bu üstün değerlerin günümüz esnaf ve sanatkarlarına aktarılması için her yıl çeşitli etkinliklerle kutladığımız Ahilik Haftası önemli bir fırsattır.

 Bu mirasa sahip çıktığımız, bu mirası yaşattığımız ve bu felsefeye uygun ticaret hayatımızı şekillendirdiğimiz sürece, bütün güçlüklerin üstesinden geleceğimize inanmaktayım.

Bu anlayışla Ahi Evran Veli’yi saygı ve minnetle anıyoruz.

İnsanları ayrıma ha, Hepsine adil ver hakkın

Hayırlıdan ayrılma ha, Her şeyin söyle gerçeğin

Etrafına dostluk saç ha, Eser kalır sen gidersin

İyi belle unutma ha, Önce hizmet sonra sensin

Ahilik Haftası’nın hepimize hayırlı olmasını dileriz...(resimleri görmek için tıklayınız)